rtg sonografie

Novinky

Osteoporóza - Tichý nepřítel (Marianne)

Tisk

Osteoporóza

Pro zvětšení klikněte prosím na obrázek

Zadržte zloděje svých kostí

Tisk

fb1

Pro zvětšení klikněte prosím na obrázek

Pracovní nabídka - volné místo

Tisk

Diagnostické centrum Olšanská přijme na své pracoviště lékaře/lékařku radiologa. Velikost úvazku dohodou, možnost práce i při MD. Pracoviště skiagrafie s nepřímou digitalizicí, Denzitometrie a Sonografie. Nástup možný dle dohody. Výborné platové podmínky, 6 týdnů dovolená, práce ve velmi přátelském kolektivu. Vaše žádosti doplněné o strukturovaný životopis zasílejte elektronicky na email Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo fyzicky na adresu Diagnostické centrum Olšanská, Olšanská 7, 130 00 Praha 3, MUDr. Jan Hrabovský. Pro bližší informace kontaktujte vedoucího lékaře radiologického oddělení MUDr. Jan Hrabovský - tel. 271 774 850

Přijďte včas aneb Jak často na preventivní vyšetření?

Tisk

Prevence je základ, slýcháme odmala od rodičů i lékařů. Přesto však většina lidí na pravidelné preventivní prohlídky zapomíná, nebo se jich bojí. Chyba však může být i v nedostatečné motivaci ze strany lékařů. Na jaká vyšetření byste neměli zapomenout a jak často je podstupovat?

 

Na prevenci do ordinací praktických lékařů dochází pouhých dvacet procent lidí, přestože bývá hrazena zdravotními pojišťovnami. "Rozlišujeme tři druhy prevence. U primární jde o to předcházet vzniku onemocnění, v sekundární je třeba odhalit onemocnění v raném stadiu a léčit ho. Úkolem terciární fáze je zabránti komplikacím u již probíhající nemoci," vysvětluje Andrea Pekárková, praktická lékařka z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

 

Kroky ke zdraví

Celkovou preventivní prohlídku by měly děti do jednoho roku života absolvovat devětkrát ročně, do dvou let jen jednou. Od tří let až do stáří bychom lékaře měli navštívit jednou za dva roky.

Ke gynekologovi by ženy měly chodit od patnácti let, a to jednou ročně. Na stěr z děložního čípku sice pamatuje jen polovina z nich, ale vyšetření přesto patří k jedněm z nejúspěšnějších. Oproti jiným prohlídkám jde o velké číslo.

Co se týče péče o náš chrup, ke stomatologovi bychom se v dospělosti měli odhodlat každý rok (v případě těhotných žen dvakrát). Zubaře by mělo jednou ročně navštívit i dítě do jednoho roku života, do dvou let věku je třeba přijít dvakrát.

Česko patří v celosvětovém měřítku ke státům s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva. Věkové skupině od 50 do 55 let se proto doporučuje provést vyšetření na přítomnost krve ve stolici jednou za rok, ve vyšším věku stačí jednou za dva roky. Téměř osmdesát procent lidí, kteří jsou v ohrožené skupině, tuto hrozbu opomíjí.

K největším zabijákům u nás však patří kardiovaskulární choroby. Po čtyřicátém roce života bychom si proto měli jednou za čtyři roky nechat natočit EKG. Nesmíme zapomínat ani na s tím související vyšetření hladiny cholesterolu a tuku v krvi. "Měli bychom ho podstoupit v 18, 30, 40, 50 a 60 letech," upozorňuje Pekárková. Stejně tak je to i v případě hladiny cukru v krvi neboli glykemie, která by se měla kontrolovat jednou za dva roky. Každoročně diabetu podléhá až dvacet tisíc Čechů.

Ženy starší 45 let mají také jednou za dva roky nárok na vyšetření prsu pomocí mamografu. Této možnosti však využívá pouze 51 procent z nich, což vede k vysoké úmrtnosti pacientek. Muži by si pro změnu měli hlídat prostatu, jejíž karcinom je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů.

 

Nadstavba je potřeba

Zapomínat by se nemělo ani na doporučená očkování (žloutenka typu A, černý kašel, klíšťová encefalitida apod.), přestože jejich úhrada není pokryta zdravotním pojištěním. Dále bychom měli podstoupit jaterní testy, krevní obraz, kontrolu ledvinných funkcí či vyšetření štítné žlázy.

Denzitometrie

Velmi důležitým vyšetřením je také denzitometrie mapující hustotu kostí. Pomocí ní lékaři např. odhalí množství vápníku v kostech nebo zda pacientovi hrozí osteoporóza. Celkově trvá vyšetření několik málo minut a není vůbec nepříjemné. Pacient se pouze položí na lehátko a několikrát nad ním přejede hlavice přístroje. "Vyšetření stojí kolem tří set korun a může včas odhalit riziko zlomenin," říká lékařka Barbora Hanychová z Diagnostického centra Olšanská v Praze. Kromě toho o svém těle zjistíte spoustu jiných důležitých informací, např. kolik tuku a v jakých partiích je potřeba shodit.

Zdroj: www.tyden.cz

Hrozí vám osteoporóza? Otestujte se!

Tisk

MUDr. Barbora HanychováOsteoporóza postihuje významnou část naší populace. Tato nemoc způsobuje řídnutí kostí, které ztrácejí svou pevnost a pružnost. Tím dochází ke snazšímu vzniku zlomenin a dalším zdravotním komplikacím. Zlomeninu související s osteoporózou utrpí za svůj život 30-50 % žen. Nemoc se však nevyhýbá ani mužům.

V civilizovaných zemích se výskyt osteoporózy odhaduje na 7-8 % populace. V přepočtu na Českou republiku to představuje 1 milion nemocných. Výskyt osteoporózy v populaci se však neustále zvyšuje. „Důvodem je především zvyšující se věk populace, nedostatek pravidelného pohybu, snížený příjem vápníku, ale především vitamínu D do organismu,“ říká doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň – Bory.

Kost není mrtvá hmota

Celý život se v kosti odbourává stará kost a její poškozená struktura a zároveň se buduje z vápníku a dalších důležitých stavebních prvků struktura nová. Tento proces závisí na našem pohybu, stravě, zdraví a dalších faktorech.

Největšímu ohrožení jsou vystaveny ženy v přechodu a po něm. Ztrácí totiž ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují.

Řídnutí kostí vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů, a to i bez příčiny nebo následkem nepatrného úrazu. „Pád u pacienta s osteoporózou je příčinou 90 % všech zlomenin horního konce kosti stehenní. Vážné zlomeniny mohou dále vést až k trvalému postižení a invaliditě,“ uvádí doc. Vyskočil.

Řídnutí kostí lze výrazně zpomalit

Boj s osteoporózou je náročný. Kromě zdravé životosprávy a pravidelného pohybu můžeme přistoupit i k užívání různých léčivých přípravků (např. Caltrate Plus), které obsahují vápník a vitamín D, nezbytný pro vstřebávání vápníku ze střeva, a kostní minerály.

TEST: Může se osteoporóza stát i vaším problémem?

- Utrpěl/a jste někdy i po malém úrazu zlomeninu?
-  Užíváte po dlouhou dobu kortikoidy? 
-  Máte štíhlou nebo malou postavu?
-  Vynechala vám někdy menstruace na dobu delší než půl roku?
-  Byl/a jste někdy ve svém životě upoután/a alespoň na několik týdnů na lůžko (úraz, nemoc)?
-  Strávíte denně na čerstvém vzduchu méně než 1 hodinu?
-  Děláte nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu méně než 2x týdně?
-  Kouříte pravidelně?
-  Vypijete více než 3 šálky kávy denně?
-  Vypijete denně méně než 0,5 l mléka nebo sníte méně než 100 g polotučného sýra?

Jestliže na 3 a více otázek odpovíte ANO, potom i vám hrozí riziko osteoporózy. Zamyslete se nad svým každodenním příjmem vápníku i dalších důležitých prvků a případně zvažte konzultaci tohoto problému se svým lékařem.


 

Obáváte se osteoporózy i Vy? Chcete se dozvědět o osteoporóze více informací? Chcete se na příznaky osteoporózy sami zeptat odborníka? Sledujte magazín i60 ve středu 23.10. 2013 od 13.30 hodin, kdy bude hostem našeho chatu MUDr. Barbora Hanychová, lékařka Diagnostického centra Olšanská a Centra pohybové medicíny Pavla Koláře. Lékařka se kromě dalších oblastí dlouhodobě věnuje prevenci a diagnostice osteoporózy.

Zdroj: www.i60.cz

Pozvánka na přednášku - Osteoporosa, její diagnostika a léčba

Tisk

Pozvánka na přednášku: Osteoporosa, její diagnostika a léčba.

 

Radniční noviny 5/2011

Tisk

Radniční noviny 5/201: "Špičkové přístroje na Poliklinice Olšanská" (str. 14)

 

 

Spolupráce s fitness a sportovními centry

Tisk

Je to neuvěřitelné, ale působíme na poliklinikách Prahy 3 již 17 let. Za tuto dobu jsme vytvořili na poliklinikách Koněvova 205 a Olšanská 7 dobře vybavená pracoviště.

Vyšetřovny jsme vybavili nejmodernějšími snímkovacími přístroji od americké firmy a pro jistotu jsme se na ně ještě jeli podívat na veletrh do Vídně,aby nám neunikla nějaká poslední novinka.Nejsme tak bohatí , abychom kupovali levné věci.. Zbavily jsme se rovněž klasických filmů a obě pracoviště jsme digitalizovali za přispění grantů z Evropské unie.Úředníci na magistrátu měli naštěstí ekologické myšlení a líbilo se jim,že odstraníme složitý vyvolávací proces s vývojkou a ustalovačem. Práce se snímky v digitální podobě je velmi zajímavá a snímky lze upravovat a pouze velmi vzácně se snímek musí opakovat. U nás nejsou pacienti zbytečně ozařováni a dávky jsou zcela minimální. Myslím, že pro zvídavé občany bude zajímavý snímek kovových i nekovových předmětů, které si s sebou přinesou. Mohou si jej u nás nahrát na disketu a doma si ho potom prohlédnou ve WindowsXP. Nemůžeme je snímkovat, to nám zakazuje Atomový zákon.

Zcela nový přístroj na měření hustoty kostí byl instalován v loňském roce. Má zcela nezapamatovatelný název absorpční dvoufotonový denzitometr. Většina žen po 5O.roku věku trpí řídnutím kostí - osteoporozou a jsou tak velmi náchylné ke zlomeninám a to zvláště páteře, to se bohužel týká i starších mužů, kterým rovněž ubývají pohlavní hormony. Každá žena po 50. roce by měla tímto vyšetřením projít a plně jej hradí zdravotní pojišťovna. Oteoporoze se mezi lékaři říká tichý zabiják a dokáže úplně invalidizovat, ale i zahubit pacienta na následné komplikace. Dostat se k nám je přitom velmi snadné a stačí pouze doporučení od vašeho lékaře. Velmi dobrou zprávou zvláště pro ně je, že skrblivá VZP nám platí pouze 55 haléřů za bod na toto vyšetření a vašeho lékaře, který vás k nám pošle to stojí stejně jako snímek plic a veškerou další léčbu již zajišťujeme my s centrem léčby osteoporozy v Motole. Je zbytečné, aby někdo ve 21. století chodil po opakovaných zlomeninách páteře ohnut do pravého úhlu a nemohl dýchat.

Tento přístroj navíc dokáže stanovit i přesně podíl tukové i svalové tkáně . Spolupracují s námi nejen centra zabývající se poruchou výživy, ale i sportovní centra a fitness centra.

S pozdravem za diagnostické centrum MUDr. Hrabovský