rtg sonografie

Přijďte včas aneb Jak často na preventivní vyšetření?

Tisk

Prevence je základ, slýcháme odmala od rodičů i lékařů. Přesto však většina lidí na pravidelné preventivní prohlídky zapomíná, nebo se jich bojí. Chyba však může být i v nedostatečné motivaci ze strany lékařů. Na jaká vyšetření byste neměli zapomenout a jak často je podstupovat?

 

Na prevenci do ordinací praktických lékařů dochází pouhých dvacet procent lidí, přestože bývá hrazena zdravotními pojišťovnami. "Rozlišujeme tři druhy prevence. U primární jde o to předcházet vzniku onemocnění, v sekundární je třeba odhalit onemocnění v raném stadiu a léčit ho. Úkolem terciární fáze je zabránti komplikacím u již probíhající nemoci," vysvětluje Andrea Pekárková, praktická lékařka z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

 

Kroky ke zdraví

Celkovou preventivní prohlídku by měly děti do jednoho roku života absolvovat devětkrát ročně, do dvou let jen jednou. Od tří let až do stáří bychom lékaře měli navštívit jednou za dva roky.

Ke gynekologovi by ženy měly chodit od patnácti let, a to jednou ročně. Na stěr z děložního čípku sice pamatuje jen polovina z nich, ale vyšetření přesto patří k jedněm z nejúspěšnějších. Oproti jiným prohlídkám jde o velké číslo.

Co se týče péče o náš chrup, ke stomatologovi bychom se v dospělosti měli odhodlat každý rok (v případě těhotných žen dvakrát). Zubaře by mělo jednou ročně navštívit i dítě do jednoho roku života, do dvou let věku je třeba přijít dvakrát.

Česko patří v celosvětovém měřítku ke státům s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva. Věkové skupině od 50 do 55 let se proto doporučuje provést vyšetření na přítomnost krve ve stolici jednou za rok, ve vyšším věku stačí jednou za dva roky. Téměř osmdesát procent lidí, kteří jsou v ohrožené skupině, tuto hrozbu opomíjí.

K největším zabijákům u nás však patří kardiovaskulární choroby. Po čtyřicátém roce života bychom si proto měli jednou za čtyři roky nechat natočit EKG. Nesmíme zapomínat ani na s tím související vyšetření hladiny cholesterolu a tuku v krvi. "Měli bychom ho podstoupit v 18, 30, 40, 50 a 60 letech," upozorňuje Pekárková. Stejně tak je to i v případě hladiny cukru v krvi neboli glykemie, která by se měla kontrolovat jednou za dva roky. Každoročně diabetu podléhá až dvacet tisíc Čechů.

Ženy starší 45 let mají také jednou za dva roky nárok na vyšetření prsu pomocí mamografu. Této možnosti však využívá pouze 51 procent z nich, což vede k vysoké úmrtnosti pacientek. Muži by si pro změnu měli hlídat prostatu, jejíž karcinom je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů.

 

Nadstavba je potřeba

Zapomínat by se nemělo ani na doporučená očkování (žloutenka typu A, černý kašel, klíšťová encefalitida apod.), přestože jejich úhrada není pokryta zdravotním pojištěním. Dále bychom měli podstoupit jaterní testy, krevní obraz, kontrolu ledvinných funkcí či vyšetření štítné žlázy.

Denzitometrie

Velmi důležitým vyšetřením je také denzitometrie mapující hustotu kostí. Pomocí ní lékaři např. odhalí množství vápníku v kostech nebo zda pacientovi hrozí osteoporóza. Celkově trvá vyšetření několik málo minut a není vůbec nepříjemné. Pacient se pouze položí na lehátko a několikrát nad ním přejede hlavice přístroje. "Vyšetření stojí kolem tří set korun a může včas odhalit riziko zlomenin," říká lékařka Barbora Hanychová z Diagnostického centra Olšanská v Praze. Kromě toho o svém těle zjistíte spoustu jiných důležitých informací, např. kolik tuku a v jakých partiích je potřeba shodit.

Zdroj: www.tyden.cz